مار را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
  • کدخبر 864
  • 1401/06/24-15:22
  

دستیابی به کشاورزی پُررونق با بهره‌گیری از علم روز امکان‌پذیر است

در مصاحبه رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشا با ایسنا مطرح شد:دستیابی به کشاورزی پُررونق با بهره‌گیری از علم روز امکان‌پذیر است

ایسنا/کرمانشاه_ رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه با بیان اینکه دستیابی به کشاورزی پُررونق در سایه بهره‌گیری از علم روز امکان‌پذیر است، گفت: با علم، می‌توان تولیدات کشاورزان را تا حد زیادی افزایش داد.

مهندس ایرج بهرامی با حضور در دفتر ایسنای کرمانشاه، از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان بزرگترین تشکل خصوصی بخش کشاورزی کشور یاد کرد و افزود: فلسفه تشکیل این سازمان نیازی بوده که در بخش کشاورزی در راستای تبدیل کشاورزی سنتی به مدرن احساس شده است.

بهرامی اضافه کرد: نظام مهندسی به عنوان یک بازوی توانمند باعث بهبود تولیدات بخش کشاورزی خواهد شد و هدفش مهندسی کردن کشاورزی و وارد کردن فناوریهای نوین به بخش کشاورزی برای رسیدن به کشاورزی مدرن با تولید حداکثری است.

باید به سمت توسعه محیط‌های کشت کنترل شده برویم
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه کشورهای پیشرو در بخش کشاورزی استفاده از فناوریهای نوین را در اولویت قرار داده‌اند، افزود: یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که در حوزه کشاورزی در کشور داریم، این است که از منابع موجود حداکثر بهره‌وری را نداریم، در حالیکه در کشورهای توسعه یافته اولویتشان در تولید بهره‌وری حداکثری از منابع با در نظر گرفتن اولویت‌های زیست‌محیطی است.
بهرامی با بیان اینکه یکی از محیط‌هایی که بهره وری بالایی داشته و مورد توجه کشورهای توسعه یافته قرار گرفته توسعه محیط‌های کشت کنترل شده است، ادامه داد: با کشاورزی در محیط های کنترل شده با حداقل مصرف آب و کمترین تبخیر می توانیم تولید حداکثری داشته باشیم که این موضوع در شرایطی که میزان تبخیر آب در کشور ما سه برابر میانگین جهانی و  میزان بارندگیها هم کمتر از میانگین جهانی است، باید مورد توجه قرار بگیرد.
بهرامی اضافه کرد: میزان تولید در محیط های کنترل شده گلخانه‌ای بین هفت تا ۱۰ برابر حالت معمول بوده و این در حالیست که مصرف آب در این محیط‌های کنترل شده بین هفت تا ۱۰ برابر کمتر از فضای باز است.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه  در ادامه با بیان اینکه کشاورزان ما با یافته‌های جدید حوزه کشاورزی بیگانه هستند، گفت: یکی از اهداف مهم نظام مهندسی کشاورزی برقراری ارتباط بین علم و تولید و رسیدن به بهره وری بیشتر در بخش کشاورزی است.
بهرامی سپس با بیان اینکه در هر جای دنیا که فاصله تولیدات بین کشاورزان پیشرو و معمولی زیاد باشد، یعنی از منابع خدادادی استفاده کافی نشده و باید با استفاده از تکنیکهای علمی در جهت افزایش تولیدات گام برداشته شود، تصریح کرد: بررسی‌ها نشان داده کشاورزان پیشرو همواره کسانی بوده‌اند که یا خودشان در بخش کشاورزی فارغ‌التحصیل شده‌اند و یا از تجربیات کارشناسان در امر تولید استفاده کرده‌اند.
بهرامی تاکید کرد: معمولا فاصله میانگین تولید بین کشاورزان پیشرو و معمولی بین ۵۵ تا ۶۰ درصد بوده و این یعنی کشاورزان با استفاده از تکنیک‌های علمی و حضور کارشناسان بخش کشاورزی می‌توانند تولیدات خود را تا ۶۰ درصد افزایش دهند.

برای دانش محور کردن کشاورزی راهی جز استفاده از ظرفیت دانش‌آموختگان بخش کشاورزی نداریم 
وی با بیان اینکه برای دانش محور کردن کشاورزی راهی جز استفاده از ظرفیتهای دانش‌آموختگان بخش کشاورزی نداریم، گفت: باید ضمن توانمند کردن دانش‌آموختگان بخش کشاورزی برای حضور در عرصه تولید، آنها را به سمت واحدهای تولیدی سوق دهیم.
بهرامی تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در وهله اول با در نظر گرفتن دوره‌های کار در محیط واقعی تولید، تلاش می‌کند مهارتهای فارغ التحصیلان بخش کشاورزی را برای حضور در عرصه تولید بالا برده تا کارشناسان را پخته کرده و دانش و اعتماد به نفس حضور در عرصه در کنار تولیدکنندگان را به آنها بدهد و در کنار آن تولیدکنندگان را هم به این باور برساند که با حضور کارشناسان، تولیدات بخش کشاورزی آنها افزایش پیدا خواهد کرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای هم به ظرفیت‌های استان کرمانشاه در بخش کشاورزی داشت و گفت: این استان ۹۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد و با برخورداری از بارندگی خوب، یکی از قطب های مهم کشاورزی کشور است که تولیدات متنوعی در بخش کشاورزی دارد.
بهرامی با اشاره به ضرورت تلاش در جهت افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی، گفت: در شرایطی که ناچار به افزایش تولیدات بخش کشاورزی برای رسیدن به خودکفایی هستیم و در عین حال دچار خشکسالی شده و محدودیت منابع آبی می باشیم، باید حتما در جهت علمی کردن کشاورزی گام برداریم.

مشکلات کرمانشاه در حوزه جذب سرمایه گذار در بخش کشاورزی استان 
وی در ادامه اشاره‌ای هم به مشکلات استان کرمانشاه در حوزه جذب سرمایه گذار در بخش کشاورزی استان داشت و گفت: در همه عرصه های کشاورزی استان کمبود سرمایه گذار داریم و این در حالیست که هم اقلیم خوبی داریم و هم زیرساخت‌های خوبی در بخش کشاورزی داشته و در کنار همه اینها نیروهای فارغ التحصیل دانشگاهی زیادی هم در استان داریم.
بهرامی با بیان اینکه باید سرمایه‌گذاران را به سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان علاقمند کنیم، تاکید کرد: اگر فقط دو گلخانه ۵۰ هکتاری از سوی سرمایه گذاران در استان ایجاد شود، زمینه‌های اشتغال مستقیم دو هزار فارغ التحصیل بخش کشاورزی در این واحدها فراهم خواهد شد.
نمی گذاریم فارغ التحصیلان کشاورزی بیکار بمانند
وی در ادامه با بیان اینکه نظام مهندسی کرمانشاه ۹۰۰۰ عضو از اساتید دانشگاه تا کارشناسان شاغل در ادارات از کارشناس گرفته تا دکترا دارد، گفت: ۱۷۰۰ نفر از این افراد شاغل در بخش‌های مختلف سازمان جهاد کشاورزی و زیرمجموعه‌های آن بوده، بیش از ۲۸۵۰ نفر در بخش های غیردولتی مشغول به کار بوده و حدود ۴۵۰۰ نفر هم در خوداظهاری‌ها خود را جویای کار معرفی کرده اند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه با دعوت از فارغ التحصیلان بیکار بخش کشاورزی استان برای مراجعه به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان، گفت: هر فارغ التحصیل بیکار بخش کشاورزی که به سازمان مراجعه کند را حتما توانمند کرده و در بخشهای تولیدی کشاورزی استان مشغول به کار خواهیم کرد، به شرطی که فارغ التحصیلان دنبال کارهای پشت میز نشینی نباشند.
بهرامی در ادامه با بیان اینکه منابع طبیعی، شیلات، فضای شهرداری‌ها و دیگر نهادها و ارگان‌ها برای مدیریت بهتر امور خود نیاز به حضور فارغ التحصیلان بخش کشاورزی دارند، تصریح کرد: اگر همه دستگاه های مرتبط پای کار باشند، نه تنها هیچ فارغ التحصیل کشاورزی در استان بیکار نمی ماند، بلکه تولیدات استان نیز چه از لحاظ کمی و چه لحاظ کیفی افزایش خواهد یافت.